Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Anne Karnında Kalp Hastalığı Teşhisi

Anne Karnında Kalp Hastalığı Teşhisi

Anne karnında bebekte var olabilecek kalp hastalığını teşhis etmek mümkün.

 

Anne karnında iken bebeğin kalbi nasıl incelenir?


Yeni doğan bebeklerin kalbinin incelendiği ekokardiyografi yöntemi ile anne karnındaki bebeklerin kalbindeki bir problem de bu yol ile tespit edilebilir. Kulak ile duyulamayacak dalga boyundaki ses dalgaları kullanan ultrason cihazları ve özel bilgisayar programları anne karnındaki bebeklerin kalp sağlığını belirlemektedir. Bu inceleme yöntemine, “fetal ekokardiyografi” denilmektedir.

Fetal ekokardiyografi, anne karnındaki bebeğe zarar verir mi?


Kulak ile duyulamayacak ses dalgalarının, doğmamış bebeğe hiçbir zararı bulunmamaktadır. Bu yöntemi kullanan merkezlerde uzun yıllardır bu yöntem kullanılmış ve ve tecrübeli uzmanların elinde bu yöntemin hiçbir yan etkisi olmadığı kabul edilmiştir.

Fetal ekokardiyografi, hamileliğin hangi döneminden itibaren yapılabilir?


Anne karnının üzerinden yapılan fetal ekokardiyografi ile genellikle 20’inci hafta ile 24’üncü hafta arasında iyi görüntü elde edilir. 18’inci haftadan itibaren de fikir edinmek mümkün olabilir. Ayrıca doğuma yaklaştıkça -bebeğin çok irileşmesi ve leğen kemiğinin içine doğru ilerlemesi nedeniyle- bu görüntüleme işleminde güçlüklerle karşılaşılabilmektedir.

İşlem ne kadar sürer?


İşlem, yaklaşık yarım ile bir saat arasında sürebilir. Ekranda görüntü oluşturabilmeyi olumsuz etkileyen çeşitli nedenler bu süreyi uzatmaktadırlar.

Fetal ekokardiyografi ile bütün kalp hastalıkları tanınabilir mi?


Doğduktan sonra hayatı tehdit edebilecek bütün kalp hastalıkları prensip olarak tanınabilir. Yani, kalbin boşluklarının ve giren-çıkan bütün damarların normal oluşmuş olduğu, dört adet kapağın sağlam olduğu, kalbin “büyük odacıkları” arasında büyük bir delik olmadığı gibi konular rahatlıkla görülebilmektedir.

Fetal ekokardiyografinin yanılma payı var mıdır?


Her işlemde olduğu gibi bu işlemde de küçük bir yanılma payı vardır. Görüntü almayı güçleştiren ve inceleme süresini uzatan nedenler, yanılmaya da yol açabilir. 

Bebeğin kalbi anne karnında normal olsa da doğduktan sonra kalbi yeniden incelenmeli midir?


Bebeğin kalbi yeniden incelenmelidir. Çünkü, anne karnındaki bir bebeğin kalbi, doğumdan sonraki ilk nefesi takip eden dakikalarda ve saatlerde bazı değişiklikler geçirir. Artık ihtiyacı kalmayan bazı kalp-dışı gereksiz damarlar tıkanır, o zamana kadar kalp içinde “küçük odacıklar arasında” açık durumda olan delik de kapanır. Burada belki biraz kafa karıştırıcı olan nokta, bu değişikliklerin doğmadan önce gerçekleşmesi halinde fetusun hayatının tehlikeye girmesidir. Yani, doğumdan önce gerekli olan yapı, doğumdan sonra aynen devam ederse “doğumsal kalp hastalığı” haline dönüşür. İşte fetal ekokardiyografide yanılma payını arttıran bir nokta da burada yatmaktadır. Bu dolaşım sistemi değişikliklerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini doğumdan önce tahmin etmek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle, doğumdan sonra da bebeğin kalbi bir kez daha, yeniden incelenmelidir ki, gerekli fizyolojik değişimleri tamamlamış olduğu belirlensin.

Hangi durumlarda doktorlar fetal ekokardiyografiyi gerekli görürler?


Anne karnındaki bebeğin kalbini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen bu sebepler üç grupta toplanır:
1. Anne ile ilgili olan sebepler: Gebelikte geçirilmiş çeşitli bulaşıcı hastalıklar, tansiyon yüksekliği, kansızlık, şeker hastalığı, bazı bağ dokusu hastalıkları


2. Bebek ile ilgili olan sebepler: Bebekte amniosentez sonucunda kromozomlarla ilgili bir bozukluk belirlenmesi veya ayrıntılı ultrasonda kalp dışı yapısal bir bozukluk görülmesi veya bebeğin kalp hızında yavaşlama veya hızlanma şeklinde bozukluklar


3. Aile ile ilgili olanlar: Sülalede doğumsal kalp anomalisi hikayesi bulunması.

Fetal Ekokardiyografi anne ve bebeğine ne gibi yararlar sağlar?


Eğer bebekte bir kalp sorunu varsa, bunun ne olduğunu önceden bilmek açısından çok büyük yararları vardır. Bebeğin sağlıksız bir kalple doğacağından haberdar olmak, daha doğum odasında tedavinin başlamasına olanak sağlar. Bu durumlarda günler değil, saatler bile çok önemlidir. 

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 4.75 (2 Votes)

Yorum Yaz...