Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Bebeklerde Büyüme ve Beden Gelişimi

Bebeklerde Büyüme ve Beden Gelişimi

Bebeklerde büyüme ve beden gelişimi

Bebeklerde büyüme ve beden gelişimi Çocukluk çağının en önemli özelliği büyüme ve gelişmedir. Beden gelişiminin en hızlı olduğu dönem döllenmeden itibaren başlar, bebek 1 yaşına gelene kadar devam eder. 1 yaşından sonra büyüme ve gelişme ilk yıldakine nazaran azalarak devam eder.

Çocuğun beden gelişimini yetersiz beslenme, enfeksiyonlar, çevre koşulları, sosyoekonomik gibi etkenler önemli derecede etkiler. Her anne ve baba çocuklarını sağlıklı ve gürbüz olarak görmek ister. Bebek bakımının en önemli amacı da budur.

Çocuğun büyümesi yavaşladığı ve durduğu zaman hastalıktan, yetersiz beslenme gibi olumsuz koşullardan şüphelenmek gerekir. Bunun bebeğinizin gelişimimi düzenli olarak takip etmelisiniz. Bunu başlangıçta ayda 1, daha sonraları 3 ayda 1 olarak takip edebilirsiniz. Çocuğun gelişimini takip ederken anne ve babanın dikkat etmesi gereken bir husus rakamlara çok fazla bağımlı olamamaktır. Gelişim için verilen rakamlar her zaman ortalamayı gösterir. Sizin çocuğunuz bu ortalamanın biraz altında veya üstünde olabilir. Her çocuğun kendine özgü bir gelişimi vardır. Bunun için telaşlanmanıza gerek yok. Aylık muayenelerde doktorunuz size gelişiminin normal olup olmadığını söyleyecektir. Çocuğunuzda gelişmenin durduğunu veya yavaşladığını fark ederseniz, mutlaka doktorunuza gösterin. Aşağıda, boy gelişiminin normal gelişimi verilmiştir. sizin çocuğunuz bu tablolara uymayabilir. Bu veriler sadece genel bir fikir vermek içindir. Çocuğunuz genel tablodan 150-200 gram eksik diye yorum yapmanızı gerektirecek bir durum değildir. Önemli olan hastalık belirtisi olacak şekilde bir geriliğin olup olmamasıdır.

 

Yeni Doğan Bebeklerde Boy Gelişimi

Çocuğun ortalama boy uzunluğu 50 cm. dir. Bu biraz eksik veya fazla olabilir. Kız çocukları biraz daha kısa boylu doğabilirler. Süt çocuğu 6. aya kadar ortalama ayda 2,5-3 cm., 6-12 aylar arasında ise ayda 1.5 cm. uzar. Bir yılın sonuna doğru 75 cm. lik bir boya sahip olur. Çocuk 2 yaşına geldiğinde boyu yaklaşık olarak 80 cm. civarındadır. 2-6 yaşları arasında çocuk, süt çocukluğu dönemini geride bırakmıştır. Büyümesi daha yavaş olur. Bu yaşlarda çocuk yılda 6-8 cm. uzar. Boyunda ortalama 90-100 cm. olmuştur. Önemli olan kilo ile boyun birbirine oranıdır.

ÇOCUĞUN YAKLAŞIK OLARAK OLMASI GEREKEN BOY DEĞERLERİ ERKEK                 

AY                    KIZ 50cm.                 

Doğum              50cm. 60.5cm.              

3. ay                 58.5cm. 66.5cm.              

6.ay                  64.5cm. 71cm.                 

9.ay                  69.5cm. 74.7cm.             

12.ay                73cm. 78cm.                

15.ay                76.5cm. 81.5cm.             

18.ay                79.5cm. 84cm.                

21.ay                83cm. 86.5cm.             

24.ay                85.5cm.

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 4.50 (1 Vote)

Yorum Yaz...

ile ilgili makaleler