Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Cinsel ilişki sırasında Ağrı yaşıyorsanız dikkat!

Cinsel ilişki sırasında Ağrı yaşıyorsanız dikkat!

Cinsel ilişki esnasında vajina girişinde veya derin ilişkide ağrı hissedilmesi durumudur. Diaparoni terimi de bu durumu ifade etmektedir. Disparoni şikayeti bir çok kadında bulunmaktadır. İlk ilişkiden itibaren bu yakınması olanların yanı sıra yıllar sonra cinsel ilişkisi ağrılı olmaya başlayan kadınlar da vardır.


Ağrılı ilişkinin nedenleri jinekolojik hastalıklar olabileceği gibi psikolojik de olabilmekte. Bu nedenle jinekolojik muayene nedenin saptanması için gereklidir.

Cinsel ilişki sırasında ağrının oluştuğu yer de önemlidir. Ağrı penisin vajinaya girişi sırasında vajina girişinde mi (yüzeyel disparoni) oluyor? Vajinaya tam olarak girdikten sonra alt kasık bölgesi veya karında (derin disparoni) mı oluyor? Bu iki ağrı çeşidinin ayrılması tanıya yardımcıdır.


Yüzeysel disparoniye vajina veya vulvanın enfeksiyonları, vajina girişinin darlığı, vajinanın kayganlığını sağlayan vajina sekresyonunun az olması gibi durumlar neden olurken; derin disparoniye genellikle rahim, yumurtalık, tüpler veya alt karın bölgesi ile ilişkili hastalıklar neden olabilmektedir.

Post menopozal yıllarda vajina epitelinin sağlamlığını ve kayganlığını sağlayan estrojen hormonu eksikliği nedeni ile disparoni şikayeti olmaktadır. Bu durumun tedavisi menopoz hormon tedavisi ile kolaylıkla olmaktadır.

Bütün bu durumların dışında herhangi bir neden saptanamayan disparoni hastaları da bulunmaktadır. Böyle bir durum daha çok kadının bilinç altını etkileyen psikolojik bir durumla ilgilidir. Psikolojik danışmanlıkla tedavi edilmelidir.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (2 Votes)

Yorum Yaz...