Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Boyun Kütletmek Felce Neden Olabilir

Boyun Kütletmek Felce Neden Olabilir

Boyun ağrısı masa başında hareketsiz çalışan insanların en çok karşılaştıkları sağlık sorunları arasında yer alıyor. Kimi zaman dayanılmaz hale gelen bu ağrılardan kurtulmak için genellikle boyun kütletme yöntemleri denenir. Burada dikkat edilmesi gereken husus kütletmede yanlış yapılan ani hareketler sinir sıkışmasına ve bu da şiddetli ağrıya sebep olabilir.

Boyun kütletmek, boyundaki ekseriyetle kireçlenmeye bağlı çıkan seslerle olmaktadır. Boyun kütlemesi muhtemelen çevredeki artroz denilen boyun kireçlenmesinin bir nedenidir. Ancak bu yapılan hareket boyun etrafındaki adaleleri gevşeteceği, spazmı çözeceği ve rahatlık hissi vereceği için bir mahsur taşımamaktadır. Ancak aşırıya da kaçılmamalıdır. Daimi tekrarlanan kütletmeler de de zıddı tepkiler yaşanabilir.

 

Boyun Kütletmenin Zararları Nelerdir?

Şayet boyun fıtığı rahatsızlığınız yok ise, boyunun hareketsiz kalmasından ziyade hareket ettirerek hareket sağlanması daha olumlu bir davranıştır. Bu nedenle boyun kütletmenin veyahut boyundan ses çıkarma vaziyetinin hiçbir zararı yoktur. Zaten boyunda rahatsızlığı olan insanlarında boyunlarını belirli dönemlerde hareket ettirmesi, boyun adalelerinin kuvvetlenmesi ve çevredeki dokuların sağlamlaşmasına kapı aralayacağından oldukça pozitif bir davranış olacaktır. Boyun çıtlatmak ya da boyun hareketlerinin yalnızca kişinin kendisi ve uzman kişiler tarafından yapılması uygundur. Bir başkasının yapacağı manipülasyonlar ciddi tehlikeler doğurabilir. Belin aksine boyundaki destek yapılar çok sağlam değildir.

Dolayısıyla boynumuzda kalıcı ve ciddi bir hasara sebebiyet vermemek için yapacağımız hareketleri bilinçli yada uzman bir kişi tarafından yapılması uygun olacaktır. Aksi takdirde felç olma riskini bile göz önünde bulundurmanız gerekir. 

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 4.50 (1 Vote)

Yorum Yaz...

ile ilgili makaleler