Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Enerji İçecekleri Gerçekten Enerji Veriyor Mu?

Enerji İçecekleri Gerçekten Enerji Veriyor Mu?

Kendimizi yorgun hissettiğimizde veya uykusuz olduğumuz zamanlarda vücudumuza direnebilmek adına bir enerji içeceğine sarılıyoruz.  Fakat bu alışkanlık doğru mu? Gerçekten enerji içeçekleri bize enerji verir mi? Yoksa psikolojik midir?

Çoğu enerji içeceği büyük miktarda kafein içerir, bu da geçici bir enerji artışı sağlayabilir. Kimi enerji içecekleri ise şeker içerir. Enerji içecekleri ile sağlanan enerji artışı kısa müddetlidir ve başka problemleri de beraberinde getirir.

Şeker içeren enerji içecekleri kilo alımına neden olabilir, çok fazla kafein ise şu meselelere yol açar:

–Tedirginlik
–Asabiyet
–İnsomnia (uyuyamama sendromu)
–Kalp Çarpıntısı
–Artan kan basıncı

 

Bir hayli insan için, ara sıra enerji içeceği içmekte bir mahsur yoktur, fakat kendinizi günde 500 ml ile sınırlandırmaya çalışın. Şayet daimi olarak yorgun ve bitkin hissediyorsanız, daha sıhhatli ve doğal yollardan enerjinizi arttırmayı düşünün. Yeterince uyuyun, günlük olarak fiziksel etkinlik yapın ve balanslı beslenin. Şayet bu taktikler işe yaramıyorsa, bir uzman doktora danışın. Bitkinlik bazen altta yatan medikal bir meselenin (tiroit yetmezliği veya kansızlık gibi) belirtisi olabilir.

Enerji içecekleri bir takım gruplara önerilmez. Şayet bir kalp rahatsızlığınız veyahut yüksek tansiyon probleminiz varsa, enerji içecekleri bir takım komplikasyonlara sebep olabilir. Gebelikte ve emzirmede de bu içeceklerin tüketimi önerilmez.

 

 

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (1 Vote)

Yorum Yaz...

ile ilgili makaleler