Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Şarap Kadehi Nasıl Tutulur.

Gittiğimiz bir restoranda, şarap içerken dikkat edilmesi gerekenler ve şarap servisi teknikleri... 

 

ŞARAP KADEHİ NERDEN TUTULUR:

Şarap kadehi ayağından tutulur. Bunun pratik sebepleri vardır; şarabın sıcaklığını etkilemezsiniz, içtiğiniz şarabı görebilmenizi sağlar, camın üzerinde parmak izi kalmaz... Eğer kırmızı şarap soğuk servis edilmişse kadehi avucunuzda tutarak ısıtabilirsiniz. Bu, şarap geleneklerine uygundur.

ŞARAP KADEHİ NE KADAR DOLDURULMALIDIR:Şarap kadehi ayağından tutulur. Bunun pratik sebepleri vardır; şarabın sıcaklığını etkilemezsiniz, içtiğiniz şarabı görebilmenizi sağlar, camın üzerinde parmak izi kalmaz... Eğer kırmızı şarap soğuk servis edilmişse kadehi avucunuzda tutarak ısıtabilirsiniz. Bu, şarap geleneklerine uygundur.
ŞARABI SERVİS EDERKEN NELERE DIKKAT ETMELİ.Açarken şişe sol elde, tirbüşon sağ elde tutulur. Tirbüşon mantara iyice saplandığında hızlı değil yavaşça çekilir. Şişe bacakların arasına alınarak mantar çıkarılmaz. Evet,hanımların özellıkle dıkkat etmesı gereken konulardan bırıde, bir sürü para verip aldığımız şarap kadehleri hakkında;bılıyorsunuz  desenlı kadehler çok daha pahalıdır ama onemlı olan şu olmalı seçimlerimizde.

Kadehlerin renksiz, düz ve desensiz olması tercih edilir. Dar ve uzun bardaklar hava kabarcıkları iyi görünsün diye köpüklü şaraplar içindir. Çok küçük kadehlerle şarap içmek uygun değildir. Sadece şeri küçük kadehten içilir. Kırmızı şarapların daha büyük kadehlerde içilmesi gelenektir.

Birden fazla şarap içilecekse beyazdan kırmızıya, gençten yıllanmışa, hafiften gövdeliye, sekten tatlıya doğru gidilir. Şarap çeşidi ve şişesi değiştikçe kadeh de değiştirilir.

Bazı profesyonellerin şarap tadımı esnasında bile kadeh değiştirmediklerine rastlanabilir. Bu hata değildir. Çünkü alkol aynı zamanda iyi bir dezenfektandır. Bu gerçeğe rağmen her çeşit şarabı aynı kadehte sunmak özenli bir mekanın ve servis elemanının yapmaması gereken bir davranıştır.
HANGİ ŞARAPLAR BUZ KOVASIYLA SERVİS EDİLMELIDIR:Köpüklü şaraplar, beyaz ve rozeler soğuk içildiği için buz kovasıyla servis edilebilir. Ancak kırmızı şaraplar için ideal sıcaklık 18 derece olduğu için buz kovasıyla servis edilmesi yanlıştır.
BEYAZ ŞARAP KADEHİ NEDEN DAHA KÜÇÜKTÜR:Beyaz şarap kadehleri kırmızı şarap kadehlerine göre daha küçüktür, çünkü beyaz şarap soğuk içilir. Kadehte uzun süre bekleyip ısınmasını engellemek için küçük kadehler kullanılır. Kırmızı şarapta ise, sıcaklık sorunu olmadığı için, kadeh daha büyüktür. Daha uzun sürede tüketileceği öngörülerek, içe doğru boğumlu yapılmıştır. Bu sayede aromaların dışarı çıkması da engellenir

 

 

3.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 3.75 (2 Votes)

Yorum Yaz...