Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


"Kokoreç" mutluluk kaynağı

"Kokoreç" mutluluk kaynağı

Kokoreç mutluluk kaynağı!

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, kokorecin ciddi serotonin kaynağı olduğunu ve mutluluk verdiğini söyledi.

Serotonin hormonunun insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi verdiğini, eksikliğinde ise depresyona yol açtığını belirten Dr. Dizdar, “Bağırsak ve beyin en büyük serotonin kaynağıdır. Azaldığı takdirde depresyon meydana geliyor zaten. Kokoreç bütün alerjilere etki edecek kadar fayda sağlar. Yani uyumla ilgili ne kadar sorun varsa ona etki eder” dedi.

‘Kokoreç Alerjiye iyi gelir’

Yaşadığımız bu dünyada hastalıkların önemli bölümü olan sindirim sistemimizde bağırsak florasının bozulmasına bağlı olduğunu dile getiren Dr. Yavuz Dizdar, “Bunların içinde romatizma, alarjiler, otizim gibi hastalıklar sayılabilir, bunlara olumlu etki eder” diye konuştu.
Kokorecin bozulmaya çok açık olduğunu belirten Dr. Dizdar şöyle devam etti: “İnsanların hijyen takıntısı var ama bir yere kadar. Pişirme işlemi hemen yapılmak zorunda. Kokoreççiler ‘Bir gün suda bekliyor’ diyor ama hiç zannetmiyorum. Çünkü kokoreç bozulmaya çok açıktır. Hemen temizliği yapılıp içi açılır, sonra yıkanır, arkasından zaten sarılıp haşlanıyor; temizliği bu kadar. Sıfır hijyene indirmeye çalışırsan kokoreç özeliğini yitirir” dedi.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Yorum Yaz...

ile ilgili makaleler