Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Balık Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, balıklardan ve diğer deniz canlılarından elde edilen katı bir yağdır. Her yaşta insan için büyük faydaları olmak ile birlikte özellikle gelişim çağında olan çocukların her sabah kullanmasında yarar vardır. Bizim çocukluğumuzda şurup şeklinde kullanılırdı tadı da hiç hoş değildi.  Bizim evde her sabah yaşanan manzara; elinde kaşıkla bir anne, önünde kaçan 3 çocuk yakalananın burnu sıkılıp balık şurubu yutturulur, sonrasında tadı güzel olmadığı için havuç suyu verilirdi. Şimdi tabi alternatifleri çok, şurup ya da hap şeklinde meyve aromalı olanlar var çocuklar keyifle tüketebiliyor.

Balık yağı nedir?

Balık yağı kullanımı son senelerde artış gösteren ve ilgi gören bir beslenme desteğidir.  Peki nedir? Bu balık yağı bir inceleyelim; balık yağı ile alakalı bugüne kadar çok sayıda araştırmalar yapılmış ve balık yağının yararları üzerine ehemmiyetli tespitler elde edilmiştir. Kalp hastalıklarından çöküntüye kadar bir hayli hastalıkta balık yağının faydaları daha fazla gündeme gelmektedir. Balık yağının yararları, içerdiği omega 3 yağ asidinden kaynaklanmaktadır. Balık yağının içinde EPA ve DHA isimi verilen Omega-3 yağ asitleri vardır.

Balık yağı çeşitleri: Balık yağı iki çeşittir.

1. Fish body oil: Balığın gövdesinden ele geçirilen balık yağı.
2. Cod liver oil: Balığın karaciğerinden ele geçirilen balık yağı.

Her 2'sinde de Omega 3 bulunur. Cod liver oil A ve D vitamini itibariyle de zengindir.

 

Çocuklarınıza Balık Yağı Yedirin!

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri dışında balıklarda bulunan fosforun da çocukların zekası için son derece önemli olduğu biliniyor. Doktorlar "Çocuklarınızın gelecekteki sağlığı için onlara düzenli aralıklarla balık yedirin. Balıkları ızgara ya da kızartma yerine, haşlayarak ya da buğulama yöntemiyle pişirerek daha büyük fayda elde edersiniz" diyor.

Omega 3'ün çocuklarda zihin gelişimlerini pozitif etkilediği ve öğrenme kapasitesini arttırdığı gözlemlenmiştir.

• Hiperaktivite görülen çocuklarda, omega 3 bu meselenin giderilmesinde ehemmiyetli katkılar sağladığı tıp adamlarının ifade ettiği bir tespittir.

• Diyabetin kapı araladığı hasarları önleyici tesiri bir diğer balık yağı yararları arasında bulunur . Yaşlılıkta en çok görülen göz bozukluğu (maküler dejenerasyonu) görülme oranını azaltır.

• Omega 3 kansere karşı savunucu ve önleyici nitelik taşıdığı yapılan çalışmalarda dile getirilmiştir.

• Balık yağının yararları arasında romatizmal artritte görülen eklem şişliği ve ağrı gibi yakınmaları hafifletme tesiri de bulunmaktadır.

 

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

• Balık yağı denilince ilk akla gelen kalp damar hastalıklarına olan olumlu katkılarıdır. Balık yağının içinde bulunan omega 3 yağ asitleri kalbi korur, kanı inceltici, kolesterolü düşürücü ve kalp ritmini düzenleyici etkisi balık yağı yararları arasında en fazla bilinenlerdir.

• Omega 3 yağ asidinin beynin yaşlanma sürecini azaltıcı etkisinin olduğu ve de Alzheimere karşı koruyucu özellik taşıdığı belirtilmiştir.

• Omega 3 sağlıklı nöral yolları oluşturmak için temel teşkil eder. Yeterli omega 3 yoksa depresyon, bipolar bozukluk ve birçok başka psikolojik rahatsızlıklara yol açar.

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (2 Votes)

Yorum Yaz...

ile ilgili makaleler