Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Bilinçsiz zayıflamayın!!

Bilinçsiz zayıflamayın!!

Son yıllarda reklamlarda gördüğünüz yöntemlerle kilo vermeye çalışırken sağlığından olan bir çok insan var Zayıflayayım derken, sağlığınızdan olabilirsiniz. 

Şişman insanlar vücutlarında bulunan yağlardan kurtulmak için çeşitli ilaçlar, metotlar aramakta, gördüğü reklamlarla bu metodları uygulamaktadır.Sağlıklı kilo vermek için uygulayabileceğiniz yöntemleri sıraladık;

1-Bölgesel egzersiz yapmak

2-Düşük kalorili diyetler

3-Diuretik maddeler (sıvı kaybı sağlayan) içeren gıda maddeleri 

4-Naylon eşofmanlar ile spor yapmak

5- İlaç tedavisi

6-Elektrik stimulasyonu veren cihazlar

7-Tek tip gıda maddeleriyle beslenmek

Aslında bu yöntemlerin tümü kilo vermenizi sağlamaktadır, ama birinci ve önemlisi vücuttaki yağ oranımızı dengelemek, yani vücutta bulunan yağ kitlesinden sağlıklı biçimde kurtulmaktır.

Yukarıda sayılan yöntemlerle istediğiniz kiloya sahip olabilseniz dahi, vücudunuzun istediğiniz görüntüye ve sağlığa kavuşmasını sağlayamayabilirsiniz. Eskiden yağlı ama yine de sert kol ve bacaklarınız ölçü olarak biraz daha incelse de, vücudunuz o eski sertliğini yitirebilir, kas kitlesi azalacağı için uzuvlarınız yağların iyice belirginleştiği bir şekilde ortaya çıkabilir.

Bu yöntemlerle kilo veren insanlar daha sonra alacakları kilolarla vücutlarındaki yağ oranını daha da artıracak, böylece sağlığını daha çok tehlikeye sokmuş olacaktır. Kısacası bilinçsizce uygulanan geçici yöntemlerle, vücudumuz için çok gerekli kas kitlelerini kaybetme riski büyüktür. 

Şişmanlıktan kurtulmak için uyguladığınız diyetler ve uzun yürüyüşlerle, vücutta yakacağınız yağ sınırlı olacaktır.

Yağ yakmak için, metabolizmanın sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlayacak gıda maddelerinin dengeli olarak alınmasının yanında, kas - yağ oranına göre vücudu çalıştırma sistemi belirlenmeli, set ve tekrar sayıları kişinin fiziki ve fizyolojik yapısı gözönünde bulundurularak hazırlanmalıdır.

Kas çalışmalarının yanında mutlaka yürüme, koşma, bisiklet ve kürek çekme gibi aktivitelerden biri seçilerek egzersiz yapılmalıdır. Ağırlık çalışmaları yapılmaksızın diyetle birlikte uygulanan uzun süreli yürüyüş, koşu vs. gibi aktiviteler ise, kas kitlesini küçültecek, böylece hem görüntü hem sağlık olarak bazal metabolizmayı olumsuz etkileyecektir. Bundan kurtulmak için ağırlık çalışmaları, yürüyüş, koşu, bisiklet türündeki çalışmalar, doğru beslenme programıyla birlikte yürütülmelidir. Bazal metabolizma vücuttaki kas kitlesinin azalıp çoğalmasına göre hızlanmakta veya azalmaktadır. Şişmanlık tedavisi için uygulanacak egzersiz programları bireye özgü hazırlanmalı, grup egzersizlerinde her katılımcının kendine özgü kilo, yağ oranı, cinsiyet, yaş, egzersiz yapıp yapmadığı, kondüsyon durumu, beslenme alışkanlığı gözönünde bulundurulmalıdır.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (2 Votes)

Yorum Yaz...