Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Gluten Alerjisi nedir? Belirtileri nelerdir?

Gluten Alerjisi nedir? Belirtileri nelerdir?

Glutensiz un, glutensiz ekmek ve glutensiz tarifler uzun süredir hayatımızda. İnsanların çoğu gluten tüketmemeye dikkat ediyor. Bunun sebebi yaşadıkları alerji. Bir diğer adı ise Çölyak hastalığı. Eğer glutene alerjiniz var ise, sağlık açısından glutensiz beslenmek sizin için oldukça önemli. 

Gluten Nedir?

Glutenin ve gliadin adında iki farklı proteinin su ile birleşmesi dahilinde meydana gelir, oluşur. O kadar fazla şey içinde yer alıyor ki, seçmekte ve glutensiz beslenmekte zorlanabilirsiniz. Örneğin hamur işlerini bir arada tutan ve hamur işlerinin lezzetli olmasını sağlayan şey, gluten. Yemeklerde kullanılan soslarda, süt ürünleri ile yapılan tatlılarda, hatta çorbaların kıvamında glutene rastlamak mümkün.

Bazı kozmetik ürünlerinde, özellikle rujlarda, diş macunlarında, sakızlarda ve plastik bardakların ağız kısmında bile rastlamak mümkün. Hatta özellikle yılbaşı akşamlarının olmazsa olmazı çerezler tuzlanırken glutene maruz kalıyor. Oldukça ilginç aslında oldkça faydalı. İnsanlar gluten zararları hakkında konuşuyor olsalar da, gluten faydaları ile saymakla bitiremeyeceklerimiz arasında. En çok buğdayda bulunuyor, buğdaydan sonra yulaf, arpa ve çavdar yine gluten içeren gıdalar arasında…  

 

Gluten Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

  • İshal ve ya kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıkları
  • Sıklıkla yaşanan karın ağrısı ve yoğun gaz hissi
  • Dışkıda yağın görülmesi
  • Halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı
  • Demir eksikliği ve vitaminsizlik

 

Gluten Alerjisi Tedavi Yöntemleri?

Gluten alerjisi için kullanılabilecek spesifik bir ilaç bulunmamaktadır. Bununla beraber, gluten diyeti uygulanabilir ve uygulanmalıdır da. Eğer çölyak hastası iseniz, hassasiyetle diyete uymalı ve daha kötü sonuçlar doğurmaması için düzenli bir  şekilde diyetinizi takip etmelisiniz. Mutlaka doktor ile görüşmeli ve doktorunuz ile irtibat halinde olmalısınız.

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 4.50 (2 Votes)

Yorum Yaz...