Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Sirke Nasıl Yapılır

Sirke Nasıl Yapılır

Sirke Nasıl Yapılır?

Sirke Nedir?

sirke nedir

Her mutfağın olmazsa olmaz malzemelerinden biri şüphesiz ki sirkedir. Yemeklere ve salatalara kullanılmasının yanı sıra, sebze ve meyvelerin yıkanması, ev temizliği gibi farklı tüketim alanlarına sahip olan sirke, sağlığımıza da çok faydalı. Marketlerden aldığımız sirke ile ev yapımı sirke arasında farklar bulunuyor. Marketlerde satılan sirkeler yapay asit ve katkı maddeleri eklenerek hızlandırılmış fermantasyon süreci ile üretiliyor. Ancak doğal bir sirkenin oluşması için en az 40 güne ihtiyaç var. Basit bir şekilde sirke yapımını özetleyecek olursak: sirke, kimyasal bir reaksiyon sonucu ortaya çıkan sulu bir çözeltidir. Bir mikroorganizma olan sirke bakterisinin şekerli çözeltileri mayalaması ile ortaya çıkan su ve asetik asit ile meydana gelir. Şarap yapımı ile de benzerlik gösterir. Kullanılan malzemeye göre sirkenin kendi arasında da birçok çeşidi var.

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

sirkenin faydaları

Fermente edilmiş ürünlerin başında sirke geliyor. “Fermantasyon nedir?” diyenler için kısaca açıklamak gerekirse fermantasyon, bakteri ve mantarların yardımıyla gelişen mayalanma sürecine verilen isim. Boza, ev yapımı yoğurt, ekşi maya da fermente ürünlere örnek olarak sayılabilir. Fermente edilmiş ürünler probiyotiklerin yaşamasını sağlar. Probiyotikler bağırsaklarımızın sağlıklı ve düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle bağırsak problemi yaşayanlar için fermente gıdalar çok faydalı.

Sirke Nasıl Yapılır?

Sirkenin mayalanması için gerekli olan en önemli madde “Sirke Anası” sirke anası nedir

Sirke Anası Nedir?

Sirke yapımının ilk aşamasında alkol fermantasyonu gerçekleşir. Bu süreçte sirkenin üst kısmında bir zar oluşur. Bu zar yazımızın başında bahsettiğimiz asetik asit bakterilerini içerir. Bu zara sirke anası denir ve etil alkolün asetik aside dönüşmesini sağlar. Kullanılan meyveye göre sirke anasının rengi farklılık gösterebilir. Oluşan bu tabakayı saklayarak daha sonra da kullanabilirsiniz. Böylece bir sonraki sirke yapımınızda mayalamak için başka bir maddeye ihtiyaç duymayacaksınız ve sirkenin oluşma sürecini de kısaltmış olacaksınız. Elde ettiğiniz bu canlı organizmayı saklamak isterseniz temiz ve kuru bir kavanozda, serin bir ortamda muhafaza edebilirsiniz.

 Sirke Anası Nasıl Yapılır?

Sirke anası doğal sirke mayası olarak da bilinir. Sirkenin doğal fermantasyon süreci bitince sirke anasının sirkeden alınması gerekir. Sirke yapacağınız meyve ve içme suyunu kavanoza koyduktan sonra yarım çay bardağı kadar organik sirke ilave edin. Kavanozun ağzını bir tülbent ile kapatın. Serin, kuru ve karanlık bir yerde kavanozu muhafaza edin. 10-15 gün sonra sirkenizin üzerinde oluşan jeli göreceksiniz. Bu sirke anasıdır. Sirke anası durdukça kalınlaşır ve bulunduğu kabın şeklini alır. Ayrıca kullandığınız meyveye göre rengi de değişir ancak işlevi aynıdır. Sirke anasını sıvı kısımdan dikkatlice süzmeniz gerekir. Oluşan sirke anasını da sakın atmayın. Bir dahaki sefer kullanarak sirkenin oluşum sürecini kısaltabilirsiniz. Sirke anasını sirkeden ayırdıktan sonra temiz bir kavanoza koyun. Üzerine bir miktar sirke ilave ederek serin ve karanlık bir yerde saklayın. Buzdolabında saklamanız gerekmez.

Sirke anası olmadan sirke nasıl yapılır?

sirke anası

Sirke anası olmadan sirke yapımı için mayalanmayı başlatacak gıdalara ihtiyacınız var. Bunun için bal, bulgur ya da nohut kullanabilirsiniz. 3 litre su için 1 çay bardağı nohut, 2 yemek kaşığı bal ve yarım çay bardağı bulguru kavanozun dibine koyun. Üzerine sirke yapacağınız meyveyi ve 3 litre suyu ekleyin. Tahta veya silikon kaşık ile karıştırın. Ağzını tülbent ile kapatın. 15- 20 gün boyunca günde bir kez karıştırın. Serin bir yerde muhafaza edin. Bu süre sonunda 15 gün kadar da hiç karıştırmadan bekletin. Bu sürede sirke anası oluşacaktır. Artık hazır olan sirkenizi süzerek kullanabilirsiniz.

Evde sirke nasıl yapılır?

Yaygın olarak kullanılan sirke türleri elma ve üzüm olsa da aslında her meyvenin sirkesini yapabilirsiniz.  Meyvelerin şekeri önce alkole sonra da sirkeye dönüşecektir. Ne kadar şekerli bir meyve tercih ederseniz sirkeniz o kadar keskin olur.  Meyveler dışında bal, nane, pirinç gibi ürünlerden de sirke yapmak mümkün.

Sirke yapımı için gerekli şartlar nelerdir?

Sirkeleşme sürecinin gerçekleşebilmesi için en temel ihtiyaçlardan biri sıvının hava ile temasının olması.  Ayrıca kullanılan meyvelerin çürük olmamasına da dikkat edilmeli ve yıkanan meyveler iyice kurulanmalı. Sirkenizin yapımında mutlaka içme suyu kullanın. Kullandığınız kavanozların steril olmasına özen gösterin ve kavanozları gaz çıkışını engellememesi için ağzına kadar doldurmayın.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Yorum Yaz...

ile ilgili makaleler