Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Kadınlarda cinsel işlev bozukluğu nedir?

Kadınlarda cinsel işlev bozukluğu nedir?

Cinsel istek bozukluğu, cinsel isteğin azlığı, hatta cinsellikten nefret şeklinde görülebilir. Yapılan çalışmalar cinsel isteksizlik oranının erkeklerde %25, kadınlarda ise %45’e ulaştığını göstermektedir.

Cinsel isteksizliğin nedenleri arasında; cinsel organlara veya hormonal denge bozuklukları, antidepresan ilaçları, geçmişte yaşanan olumsuz cinsel deneyimler, ön güven eksikliği, yoğun stres, depresyon ve partner ile cinsellik dışında olumlu paylaşım yaşayamama sayılabilir.

Şeker hastalığı, kalp hastalığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol düzeyleri gibi çeşitli hastalıklar, sigara alışkanlığı gibi nedenlerle cinsel organlara kan akımı bozulabilmektedir. Damar sertliği olan kadınlar üzerinde yapılan çalışmalar ile vajinadaki azalmış kan dolaşımının, cinsel uyarılmada bozulmaya yol açtığı tespit edilmiştir. Diyabet, gerek cinsel organlardaki damar yapısı ve kan dolaşımı; gerek sinirlerde meydana getirdiği sorunlar nedeniyle cinsel işlev bozukluğuna yol açmaktadır

Nörolojik nedenler:

Nörolojik hastalıklar veya çesitli nedenlerle (diyabet, travma, cerrahi girisim gibi) sinir zedelenmeleri sonucunda, beyinden cinsel organlara giden mesaj engellenir.Bu da cinsel işlev bozukluğuna yol açmaktadır.

Hormonal nedenler:

Üreme organlarının gelişmesini ve cinsel aktivitenin çeşitli aşamalarının gerçekleşmesini sağlayan hormonların, kandaki düzeyleri azaldığında cinsel işlev bozukluğuna rastlanabilir.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (1 Vote)

Yorum Yaz...