Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Erkekte Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Erkekte Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri kadınlarda daha çok kullanıldığından, kadınlara has bir egzersiz olarak idrak etmekte. Oysa kegel egzersizi erkek için de oldukça yararlı bir destekleyici yoldur. Erkeklerde de zayıf pelvik taban adalelerinin oluşturduğu cinsel ve üriner (idrar yolları) problemler bulunmaktadır. Dolayısıyla erkeklerin de bu adaleleri geliştirmeye ihtiyacı vardır.

 

İlk defa Jinekolog Dr Arnold Kegel tarafından tanımlanmış olup, daha çok kadınlardaki idrar kaçırma problemlerinin rehabilitasyonuna destek emeliyle kullanılmıştır. Son zamanlarda hem kadın hem de erkekler için ehemmiyeti anlaşılmış olup erkeklerde de yaygınlaşmaya ve rehabilitasyonda yerini almaya başlamıştır. Bir evvelki yazımızda kadınlarda kegel egzersizinin yararlarını ve nasıl yapılacağını anlatmıştık. (bkz: Kadınlarda kegel egzersizleri nasıl yapılır?) Bu yazımızda ise ‘Erkekte kegel egzersizi nasıl yapılır?’sualini cevaplayacağız.

Erkekler için Kegel egzersizi neden önemli?

Pelvik taban adaleleri leğen kemiğinde bulunurlar. Bu adaleler mesane (idrar kesesi) ve barsaklara yardımcı olur, bu arada cinsel işlevleri etkilerler.  Dolayısıyla bu adalelerin zayıflamış olması erkekte hem idrar problemleri hem de cinsel meselelere neden olur. Yaşla beraber bütün adalelerde olduğu gibi pelvik adalelerde diğer isimiyle PC (pubokoksigeus) adalelerde zayıflama olur.

PC(pubokoksigeus) adaleleri pelvik tabanı saran ve kegel egzersizinde güçlendirmeye çalışacağımız adalelerdir. Bundan dolayı kegel egzersizi “PC adale egzersizi” olarak da bilinir.

Adalelerdeki zayıflama prostat operasyonu, aşırı aktif mesane, şeker hastalığı gibi kimi vaziyetlerden kaynaklanabilir. Egzersizin emeli bu kasları daimi çalıştırarak güçlenmesini sağlamaktır.

 

Kegel egzersizinin yararları nelerdir?

  • Erkeklerde idrar kaçırmayı engellemeye yardımcı olup daha rahat mesane kontrolü sağlar. Bilhassa prostat operasyonu sonrası gelişen stres tipi idrar kaçırmada pelvik kasları güçlendirmek yakıntıların gerilemesini sağlar.
  • Sıhhatli pelvik taban kasları daha dik bir ereksiyon sağlar ve ereksiyon açısını pozitif şekilde etkiler.
  • Kegel egzersizi penise giden kan akımını iyileştirerek ereksiyon sertliğini arttırır. Ayrı olarak ereksiyon müddetini de uzatır. Penis boyu değişmese de artan kan akımına bağlı penis boyu daha büyük idrak edir.
  • Erkeklerde gece idrara kalkma yakıntılarında gerileme olur.
  • Erkekte erken boşalma yakıntısının rehabilitasyonuna yardımcı bir yoldur ve erken boşalmayı kontrol etmeyi sağlar.
  • Kegel egzersizi erkek için daha sıhhatli bir prostat mananına gelir, prostat kaynaklı ağrıları kontrol etmeye yardımcı olur.
  • Pelvik uzuvların (mesane, rektum, barsaklar gibi) sarkmasını önlemeye yardımcı olur.

 

 

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Yorum Yaz...