Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Dutun İnanılmaz Faydaları

Dutun İnanılmaz Faydaları

Henüz mevsimi değil ama şimdiden yazıyorum ki yazın bol bol dut tüketin smile

Dutun faydaları saymakla bitmiyor.

İlk olarak beyaz dutun faydalarına bir göz atalım. Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden çok zengin olan dut, ateş düşürücü etkiye sahiptir.

Dut aç karna yendiğinde bağırsakları çalıştırıyor ve temizliyor. Özellikle de bağırsak solucanları açısından öneriliyor. Çünkü aç karna yenen dut, bağırsak solucanlarını döküyor.


Ayrıca, dut ne şekilde tüketilirse tüketilsin çok iyi bir kan yapıcıdır.


Dutun en şaşırtıcı özelliği ise kanamalardaki etkisi. Taze dut yaprakları ile derideki yaralara ya da burundaki kanamalara tampon yapılırsa kanama anında duruyor.

Yapraklar aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücü. Bunun için 20-25 gram yaprağı 3 su bardağı ile kaynatıp için. Bu yaprak suyu aynı zamanda çok etkili bir ateş düşürücü. Vücutta biriken suyu da dut yaprakları atıyor.


Dut aynı zamanda bir enerji deposu…

Karadutun faydaları da saymakla bitmiyor.


Kara dut şurubu ya da kara dutun yaprak ve kabuklarının kaynatılması ile elde edilen sıvı ağız ve boğaz antisepsisinde, diş eti iltihaplarında birebirdir.

Karadut çok güçlü bir antioksidan içeriyor. Bu da antioksidanlar da bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kalbi koruyucu ve yaşlanmayı geciktirici etkisi var.

Karadut yorgunluk durumunda çok faydalı. Çünkü halsizliğe derman olurken, yorgunluğu da yok ediyor. Aynı zamanda uykusuzluğa da çare oluyor.

Karadut kan basıncını düşürüyor, sindirim sistemindeki rahatsızlıkları da yok ediyor. Mide salgısını artırdığı tespit edilmiştir.

Saçların ve özellikle de dişlerin güçlenmesi için mutlaka bol bol karadut tüketin. Saç ve diş dostu olarak biliniyor.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (1 Vote)

Yorum Yaz...