Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Hamilelik düşünüyorsanız bunlara dikkat edin!!

Hamilelik düşünüyorsanız bunlara dikkat edin!!

Hamilelik düşünüyorsanız bunlara dikkat edin!!

Anneliğin ilk adımı hamilelik için verilen kararda saklıdır. Bazı hamilelikler iyi şekilde planlanmış, kontrollü olarak bir doktor tarafından izlenme şansına sahipken; maalesef pek çoğunda bu mümkün olmamaktadır. Anne adayının hamilelik öncesi bilinçli olması ve isteyerek gebeliğe karar vermiş olması hamilelikte ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlığı önleyecektir.

Bazı zamanlar ise tamamen beklenmeyen bir hamilelik sonrası özellikle gebeliğin ilk 3 ayı zorlu bir süreç problemiyle geçebilir.

Ancak gebeliği ruhsal olarak kabullendikten sonra bir rahatlama hissedilir ve sorunların pek çoğu hallolmuş olur. Burada yapılan en sık hata ise acele karar verip gebeliğin kürtajla sonlandırılmasıdır. Eğer bir hamilelik düşünüyorsanız;


Hekiminize hamile kalmadan önce gidip muayene olmanızda fayda var. Muayene sonrası genital bölgenizle ilgili pek çok problem giderilecektir. Çünkü pek çok tedavi şekli ve ilaç hamileliğinizde bebeğiniz üzerinde negatif etkilerinden dolayı hamilelik boyunca uygulanamaz.


Hamilelik öncesi bazı tahlilleri yaptırmanız hamile iken izlemlerinizde oldukça rahatlık sağlayacaktır. 


Bu testler:
Kan grubu 
Pelvik ultrasonografi
Tam idrar tahlili
Tam kan sayımı 
Rutin biyokimya (Açlık kan şekeri, üre, kreatinin, SGOT, SGPT),
Kanama profili (Kanama ve pıhtılaşma zamanları, APTT, PTT, fibrinojen) 
TORCH testleri (Toxoplasma, Kızamıkçık, Sitomegalovirüs, Herpes) 
(gerekirse) serum B12 ve folik asit düzeyleri olarak özetlenebilir. 


Ancak önceki hamileliklerinizde bir takım sorunlar ortaya çıkmışsa veya anne-baba adaylarının önceden sistemik bir rahatsızlıkları varsa daha özel testler de hekiminiz tarafından istenebilir. Bu durumda gebeliğiniz "riskli hamilelikler" grubuna girecektir.


Hamilelik öncesi diş problemleriniz varsa bunları önceden çözmenizde fayda vardır. Çünkü hamileliğiniz ile birlikte bu sorunlarınız artabilir.


Gebelik öncesi hemoroid, anal fissür gibi makadla ilgili sorunlarınız varsa bunların önceden giderilmesi hamileliğinizin süresince size rahatlık sağlayacaktır.


Hamile kalmadan yaklaşık 3 ay önce başlayıp gebeliğin en az ilk 4 ayı boyunca kullanılan folik asit hapları " nöral tüp defektleri" adı altındaki bir grup rahatsızlıktan bebeğinizi koruyacaktır.


Hamile kalmadan önce ruhsal durumunuzun da iyi olmasına dikkat ediniz. 

 
Hamilelik yalnızca bir rahim ve içinde büyüyen bir bebekten ibaret değildir. Vücudunuzdaki tüm sistemler ile birlikte sizin psikolojik durumunuzu da etkileyecek olan bir süreçtir. Gebelikte salgılanan hormonlar sizi daha alıngan, stresli ve tedirgin hale getirebilir. Bu nedenle hamileliğe hazır olmanız ve kendinizi ruhsal açıdan yeterli hissetmeniz son derecede önemlidir.


En az bir yıl süresince düzenli ilişkiye rağmen hamile kalamıyor iseniz doktora başvurun.

Doktorunuzu seçerken bilgisine güvenmeniz ve deneyimli şekilde doğumunuzu yaptıracağına inandığınız birisinin olmasına dikkat ediniz.


Hamileliğinizi başından sonuna kadar izleyen bir doktorla aranızda zaman içinde bir güven bağı oluşacaktır, bu şekilde özellikle son aylarda doğumunuz ile ilgili endişelerinizi azaltacaktır.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (4 Votes)

Yorum Yaz...