Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Lohusa Depresyonu Hakkında Bilinmeyenler

Lohusa Depresyonu Hakkında Bilinmeyenler

 

Doğum sonrası bir çok kadın için rüya gibidir. Evde neşe kaynağı bir bebek, aynı zamanda zihinsel ve duygusal pek çok değişikliklere yol açar.

 

Bu değişikliklikleri zihinsel ve duygusal durumu etkileyen depresyon, melankoli, ve psikoz olarak sınıflandırabiliriz.

Doğum sonrası kadınların yaklaşık % 80'inde melankolik bir durum gözlenir. Bu gerçek bir duygu bozukluğundan çok doğumun normal bir parçası olarak kabul edilmelidir. Bu durum en sık doğumdan sonraki ilk haftada ortaya çıkabilir.

Annede ağlama krizli, uyku problemi, üzgün görünme, halsizlik, baş ağrısı, şaşkınlık, sinirlilik, iştahsızlık gibi pek çok problem görülebilir. Genelde 1 veya 2 hafta içinde şikayetler kendiliğinden kaybolur. Ancak bu kısa geçiş döneminde ailesinin ve eşinin anlayışlı davranması ve kendisine yardımcı olmaları çok önemlidir.

Annelerin %10 veya 15'inde bu durum iki haftadan uzun sürebilir. Bu durumda profesyonel yardım gerekebilir.

 

Doğum sonrası "Depresyon" 

Doğum sonrası depresyon; doğumdan sonraki 3 hafta içinde, herhangi bir zamanda depresif bir dönem yaşanma durumudur.

Annelerin bir kısmında görülen doğum sonrası depresyon melankoliden daha farklı ve ciddi bir durumdur. Ancak bazı kadınlarda bu süre 6 haftaya kadar uzayabilir.

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte doğumdan sonra ani gelişen hormonal değişimlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Başka bir neden de "psikolojik stres" lerdir. Bebeğe karşı aşırı bir sorumluluk duygusunun gelişmesi olayın altında yatan bir diğer sebep olabilir.

Kadının eşiyle olan anlaşmazlıkları ya da ekonomik problemleri olayı alevlendirebilir. İlk defa anne olanlar veya eşi ile ayrı olan kadınlar dahi yüksek risk altındadır. Daha önceki gebeliklerinden sonra depresyon yaşayanlarda da daha sık görülür.

Genelde doğumdan sonraki 1. ve 5. günler arasında belirtiler başlar. Hafif depresyonda en sık görülen bulgular isteksizlik, sinirlilik, halsizlik, unutkanlık korkulardır. Bunlara genelde uyku problemleri eşlik eder. Biraz daha ileri vakalarda bu belirtilere aksiyete (endişe), panik atak, ağlama krizi, bebeğe karşı ilgisizlik, ciddi uyku bozuklukları ile ölüm ve intihar düşünceleri eklenir.

Doğum sonrası depresyona % 10 oranında rastlanır. Önceden sosyal statü ve evlilik ilişkilerinin depresyon ile ilişkisi olmadığı düşünülürken yeni çalışmalarda fakir ve bekar kadınlarda 2 kat daha sık görüldüğü ileri sürülmektedir.

Genç yaşta anne olanlarda da 2-3 kat fazla görülür. 

Doğum sonrası depresyonun tedavisi majör depresyon ile hemen hemen aynıdır. Genelde hastalar psikoterapi ve antidepresan ilaçlardan fayda görürler. Emzirenlerde antidepresan kullanımı önerilmediğinden tedavi esnasında kadın doğum ve psikiyatri hekimlerinin birlikte tedavi planı yapmaları uygun olacaktır.

Emzirmenin olumlu etkileri nedeniyle hafif vakalarda ilaç tedavisi yerine sadece psikoterapi yeterli olabilir. Hastaların 2/3'ünde şikayetler en geç 1 yıl içinde kaybolur. Geri kalan vakalarda ise birden fazla sayıda depresif atak görülür.

 

Doğum sonrası "Psikoz"


Postpartum (doğum sonrası) görülen en ciddi psikolojik hastalıktır. Gebelikten önceki yıla göre karşılaştırıldığında hastalığa yakalanma riski 20 kat fazladır.

Psikoz; düşünce bozukluğu veya gerçekle gerçek olmayanın ilişkinin kaybedilmesi olarak tanımlansa da ciddi duygulanım bozuklukları da bu şekilde sınıflandırılabilir.

Halüsinasyonlar (gerçekte olmayan şeyleri görme ya da duyma) veya hezeyanlar (gerçekle ilgisi olmayan şeylere inanma) olabilir. Önceden kestirilemeyen duygu dalgalanmaları görülür. Genelde doğumdan sonra 2 gün-3 hafta arasında belirtiler ortaya çıkar.

Hezeyanlar özellikle bebek üzerine odaklanır. Bazı durumlarda anne bebeğe karşı aşırı koruyucu obsesyonlar (takıntılar) geliştirebilir. Hatta bazı vakalarda da intihar düşünce ve girişimleri bile olabilir.

Postpartum psikoz son derece acil ve profesyonel yardım gerektiren ciddi bir durumdur. Sıklıkla hastaneye yatırılarak tedavi gerekir. Uygun tedavi ile % 95 oranla hastalar 2-3 ay içinde iyileşir.


Böyle zamanlarda kendinizi aşırı derecede yormayınız. Uyku zihinsel sağlık açısından çok önemlidir. Bebeğiniz uyurken siz de uyumaya çalışınız. Eşinizle bir vardiya sistemi geliştirin ve bu şekilde bebekten sadece siz sorumlu olmayınız. Bebeğe bakım konusunda etrafınızdaki akraba ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Bu sayede kendinize dinlenecek zaman ayırın.
Gebelik esnasında ve emzirme döneminde beslenmenize dikkat edin. Kendinizi çaresiz ve güçsüz hissediyorsanız mutlaka bir psikolog veya psikiyatrdan destek almak için zaman kaybetmeyiniz.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (1 Vote)

Yorum Yaz...