Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


İlişkilerde Sevgi Dili Nasıl Olmalıdır? İşte Beş Sevgi Dili

İlişkilerde Sevgi Dili Nasıl Olmalıdır? İşte Beş Sevgi Dili

İlişkilerde Sevgi Dili Nasıl Olmalıdır?  Beş Sevgi Dili

Sevmek kadar doğru sevmek de önemli. Karşındakini ne mutlu ediyor. Herkesin baskın bir sevgi dili vardır diyor kitap. Kimi için bu fiziksel temastır. Kimi için hediye almak ya da vermektir. Gary Chapman’ın sevgili dilini anlatan muhteşem kitabı bana göre tüm çiftlerin okuması gerek...

 

İŞTE 5 SEVGİ

 1- Onaylayıcı Kelimeler

 Sevginin amacı, istediğinizi elde etmek değil, sevdiğiniz kişiyi mutlu edecek bir şey yapmaktır. Taleplerden çok iltifatlar cesaret verici sözler ve ricalar eşinizin öz değerini onaylar, yakınlık yaratır. Sözel iltifatlar veya takdir ifadeleri, sevgiyi iletmek için güçlü bir yoldur. Bunlar basit ve net sözler olabilir. “ Bu giysiler içinde harika görünüyorsun.”

 

2-Kaliteli Zaman

 Paylaşarak, dinleyerek ve birlikte anlamlı faaliyetlere katılarak yaşanan nitelikli beraberlik, gerçekten değer verdiğinizi ve birbirinizden hoşlandığınızı anlatır. Kaliteli zaman belli bir süre boyunca tüm dikkatinizi ve ilginizi yanınızdaki kişiye odaklanmanız anlamına gelir. Birlikte yürüyüş yapmak, baş başa yenen bir yemek sırasında birbirinize bakarak konuşmak örmek olarak verilebilir.

 

3-Hediye Alma

 Hediyeler, sevginin görsel sembolleridir. Baskın sevgi dili hediye almak olan biri için, hediyenin maddi değerinin çok fazla önemi olmaz. Hediyeler satın alınabilir, bir yerden bulunabilir ya da özel olarak yapılabilir. Bazen mahallenin çiçeksinden aldığınız kırmızı bir gül hediye için yeterli olabilir.

 

4-Hizmet Davranışları

 Hizmet davranışları, birlikte olduğunuz kişinin hoşuna giden şeyleri yapmak anlamına gelir. Hizmet yoluyla yani onu sevindirecek şeyler yaparak, eşinize sevildiğini hissettirmeye çalışmaktır. Yemek pişirmek, sofrayı kurmak, bulaşık yıkamak, çöpü atmak, hizmet eylemlerine örnek verilebilir.

 

5-Fiziksel Temas

 Fiziksel temas, eşler arasındaki sevgiyi iletmek için çok güçlü bir araçtır. El ele tutuşmak, öpüşmek, sarılmak ve cinsel ilişkiye girmek, kişinin eşine sevgisini ifade etme şekilleridir. Fiziksel temas aynı zamanda bazı kişiler için baskın sevgi dilidir. Bu insanlar fiziksel temas olmadan sevildiklerini hissetmezler.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (2 Votes)

Yorum Yaz...