Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Prezervatif kullanımı HPV enfeksiyonunu önler mi?

Prezervatif kullanımı HPV enfeksiyonunu önler mi?

Prezervatif kullanımı HPV kesinlikle önlemez nasıl mı? fakat hiç kullanmamaktan iyidir bulaşma ihtimalini bir miktar azaltabilir.  HPV enfeksiyonları cinsel ilişki esnasında kondom kullanılmasına karşın cildin cilde teması ile de geçebildiği için dikkatli olunmalıdır.  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar 'dan savunma özelliği başka hiç bir aile tasarılaması metodunda bu kadar etkin değildir.

Diğer taraftan Hepatit B ve AİDS çok uzun öpüşmeler neticeninde da geçebilmektedir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

  • Prezervatif ilişki esnasında yırtılırsa gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalık rizikosu yüksektir.  Acil kontrasepsiyon uygulanması ve gerekirse enfeksiyondan savunmak için rehabilitasyon görülmesi emeliyle doktora müracaat edilmesi önerilir.
  • Kondom ile savunan çiftler, kayganlaştırıcı  (lubrikan) madde kullanmamalıdır. Kayganlaştırıcı maddeler yırtılma rizikonunu arttırır.
  • Bir takım kondomlar anal ilişki (anal sex) için uygun şekilde ve daha dayanıklı olarak üretilmiştir. Her prezervatif anal ilişki (anal sex) için uygun değildir; bu tür ilişkiler kadınlarda ve erkeklerde sıhhat problemleri ortaya çıkartabilir.  
  • Son kullanma tarihi geçmiş veya paket açık kaldığı için zarar görmüş kondomlar kullanılmamalıdır. Unutmayın; usulüne prezervatif  uygun kullanımda gebelik ihtimali çok çok azdır.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Yorum Yaz...