Giriş Yap

Firkete Hesabına Giriş Yap


Akdeniz diyetini bırakan halklar obezleşiyor!!!

Akdeniz diyetini bırakan halklar obezleşiyor!!!

Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Akdeniz ülkelerinin beslenme alışkanlıklarının giderek değiştiğini biliyor muydunuz? Uzmanlara göre bu halklar artık daha yağlı, daha tuzlu ve daha şekerli besleniyorlar.

Avrupa’nın güneyi, Kuzey Afrika ve Ortadoğu halkları Akdeniz beslenme biçimini bıraktıkları için, buralarda obezitenin arttığı bir çok araştırma görevlileri tarafından belirlendi.

Merkezi Roma’da bulunan Gıda ve Tarım Örgütü(FAO), 2002’den önceki 40 yılda aralarında Yunanistan, İtalya ve İspanya’nın da bulunduğu ülkelerde alınan günlük kalori miktarının yüzde 30 arttığını bildirdi. Bu miktarın kuzeydeki AB üyesi ülkelerden yüzde 20 daha fazla olduğu belirtildi.

Bu durum, Yunanistan’ı yüzde 75 ile en çok obez ve şişman insanın bulunduğu AB ülkesi yaptı. İtalya, İspanya ve Portekiz nüfuslarının da yarısından fazlasının aşırı şişman olduğu belirtildi.

Uzmanlar, kalori bakımından en büyük artışın İspanya’da görüldüğünü, 40 yıl önce yağ, alınan gıdanın yüzde 25’ini oluştururken, şimdi yağın beslenmede işgal ettiği yerin yüzde 40’a çıktığını bildirdiler.

Örgütün raporunda, zeytinyağı, balık ve sebzelerden oluşan tipik Akdeniz beslenme biçiminin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da da giderek terk edildiği, buralarda da değişen beslenme biçimiyle birlikte kalori miktarının arttığı belirtildi.

Peki sizce her bir köşesinde farklı tatlar ve sebzeler bulunan ülkemizde, bizlerde fast food dayatmasıyla kendi özümüzden taviz verip obezleşmeye başlar mıyız?

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 oy 5.00 (2 Votes)

Yorum Yaz...